Posted on

Jakie zadaszenie na taras warto wybrać?

Przestronny taras jest idealnym miejscem do relaksu zwłaszcza w upalne dni. Jednak przyda się osłona przed słońcem czy deszczem. Dlatego polecamy zadaszenie miejsca odpoczynku. Świetnym rozwiązaniem jest zadbanie o zadaszenie już na etapie projektu tarasu albo budowy. Do wyboru jest kilka możliwości. Kiedy sprawdzi się podbitka tarasowa?

Sezonowe rozwiązanie, czyli parasol ogrodowy

Parasol ogrodowy jest jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań. Nie jest zbyt praktyczne, podczas mocnego podmuchu wiatru może ulec uszkodzeniu. Ponadto należy chować parasol przed mocniejszym wiatrem i burzami – co często bywa kłopotliwe.

Materiałowe markizy

Jest to proste i niemal bez inwazyjne rozwiązanie. Montowane są do ściany budynku i zwijane lub rozwijane wg uznania. Po rozłożeniu podtrzymywane są przez aluminiowy stelaż. Dlatego tak ważne jest ich zwinięcie. Cena jest zależna od ochrony tkaniny markizy po zwinięciu. Najdroższe są markizy kasetowe.

Roślinność

Taras osłonięty pergolą z roślinnością idealnie sprawdzi się w przypadku posadzenia pnączy czy winorośli. Takie rośliny wymagają podpory w postaci pergoli. Choć zachwycają swoim wyglądem, to wymagają prac pielęgnacyjnych, np. przycinania i regularnego podlewania. Niektóre gatunki roślin są trujące, co jest niebezpieczne, gdy w domu są dzieci.

Stałe zadaszenie tarasów

Stałe zadaszenie tarasu jest gwarancją ochrony przez cały rok. Taka konstrukcja może ograniczać promienie słoneczne w pomieszczeniach przylegających do tarasu. Jeśli zadaszenie tarasu będzie blisko połaci dachowej, to należy zadbać, aby nie zsuwał się na nią śnieg. Ponieważ może zniszczyć pokrycie, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzić całe zadaszenie. Do wykonania stałego zadaszenia tarasu najczęściej wykorzystuje się drewno. Aby konstrukcja prezentowała się estetycznie, to polecamy zamontować podbitkę tarasową. Można na niej zamontować oświetlenie i stworzyć idealne miejsce do wieczornego odpoczynku.