Posted on

Oświetlenie łazienki: jak wybrać odpowiednie lampy?

Jak to jest, że makijaż wykonany w łazienkowym świetle wygląda perfekcyjnie, a po wyjściu z pomieszczenia na naszej twarzy pojawiają się nieestetyczne plamy i efekt maski? I co z goleniem twarzy, która w łazienkowym lustrze wydaje się idealnie gładka, jednak po paru minutach okazuje się, że niekoniecznie. Czy wiecie, co jest tego powodem? 

Wcale nie brak umiejętności czy nieodpowiednie narzędzia, a źle dobrane oświetlenie, przez które ciężko nam poprawnie wykonać poszczególne czynności. Lampy nad lustro są coraz częściej spotykane zarówno w prywatnych, jak i publicznych łazienkach, jednak nie zawsze są one odpowiednio dopasowane do rozmiarów pomieszczenia czy potrzeb użytkowników. 

Dlaczego prawidłowe oświetlenie lustra jest tak ważne?

Światło odgrywa dużą rolę w kwestii wyglądu pomieszczeń. Może ono całkowicie odmienić wnętrze, ale również to jak się w nim czujemy i jak wyglądamy. Ciepłe, delikatnie przytłumione barwy mogą sprawić, że nasza twarz będzie bez żadnej skazy, a zimne, jaskrawe światło wyeksponuje każdą najmniejszą zmarszczkę czy makijażowe niedociągnięcia. Odpowiednio dobrana barwa i natężenie światła są szczególnie ważne w pomieszczeniach pozbawionych okien, gdzie nie możemy liczyć na naturalne światło słoneczne, które najlepiej odwzorowuje prawdziwy wygląd tego, co nas otacza. 

To właśnie brak okien w wielu łazienkach sprawia, że jej odpowiednie oświetlenie jest bardzo trudne, a lampy nad lustro są elementem niezbędnym. Nie każdy jednak wie, jak spośród setek produktów wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania pod każdym względem. 

Jak wybrać odpowiednie lampy do łazienki?

W łazience należy zadbać o światło jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego, naturalnego. Warto zainwestować nie tylko w sufitowe lampy odpowiednich rozmiarów, ale i lampy nad lustro, czyli ścienne kinkiety, które powinny być dopasowane do wielkości i kształtu lustra łazienkowego. W przypadku lamp łazienkowych musimy zadbać również o bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych domowników i odpowiednio zabezpieczyć elementy oświetlenia.