Posted on

Co należy wiedzieć o złożach filtrujących?

Niewiele osób wie, czym są złoża filtrujące. W naszym dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć, czym one są i do czego się je stosuje.

Złoża filtrujące – co to jest?

Złoża filtrujące jak sama nazwa wskazuje, służą do oczyszczania wody z wszelkich zanieczyszczeń przez filtrację. Stosowane są jako element w urządzeniach filtrujących. Dopasowany do działań chemicznych, które mają zachodzić w filtrze. Najczęściej złoża filtrujące mają różnorodna wielkość i funkcjonalność. Dlatego jako złoża filtrujące stosuje się takie materiały jak: piasek chalcedonitowy lub kwarcowy, dolit, antracyt lub naturalne zeolity.

Złoża filtrujące dzielone są ze względy na ich zastosowanie. Dlatego rozróżnia się złoża stosowane najczęściej do filtracji powietrza i wody, jak i wód gruntowych albo basenowych.  

Podział złóż filtrujących

Wyróżnia się podział złóż filtrujących ze względu na ich zastosowanie. Dlatego różnicuje się złoża stosowane zarówno do filtracji wody i powietrza, jak i wód gruntowych albo basenów. Złoża filtrujące stosowane są zarówno w przemyśle m.in. w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych, stacjach uzdatniających wodę oraz w gospodarstwach domowych.

Rodzaje złóż filtrujących

Każdy rodzaj złóż filtrujących https://www.filtrybb.pl/105-złoża ma inne cechy, dlatego sprawdzają się do eliminowania innych substancji z wody. Skład złóż filtrujących, a tym samym ich gęstość różnią się od siebie. Dlatego wybierając złoża filtrujące należy dopasować je zarówno do potrzeb, jak i efektów, które mają zostać uzyskane podczas filtracji wody.Złoża filtrujące najczęściej składają się z różnorodnych rodzajów żywiec, nadtlenku magnezu i wapnia oraz innych pierwiastków. Najczęściej usuwają różnorodne zanieczyszczenia mechaniczne takie jak m.in. muł, chlor, pestycydy oraz pierwiastki powodujące powstawanie kamienia. Pomagają również w eliminowaniu bakterii i wirusów. Gdy używasz złóż filtrujących musisz pamiętać o ich regularnej wymianie, która zależna jest od wybranej metody filtracji, właściwości oraz wytrzymałości materiału.