Posted on

Profile LED nawierzchniowe – o czym trzeba pamiętać podczas montażu?

W branży oświetleniowej coraz częściej projektanci, domowi dekoratorzy wnętrz sięgają po profile LED nawierzchniowe. Są to specjalne listwy, które służą właściwemu ułożeniu i zamocowaniu oświetlenia diodowego. Na co zwrócić uwagę podczas ich montażu?

Zastosowanie profili LED nawierzchniowych

Listwy aluminiowe do mocowania diod, czyli profile LED nawierzchniowe stosowane są bardzo często do doświetlenia pomieszczeń, mebli. W aranżacjach wnętrz mogą być z powodzeniem używane przez specjalistów, jak i dekoratorów – amatorów, którzy chcą niewielkim nakładem pracy i niskim kosztem tchnąć nowe życie w otaczającą ich przestrzeń. Dzięki profilom LED nawierzchniowym znacznie przedłuża się żywotność taśm. Mocując taśmy bezpośrednio do podłoża – ryzykujemy skrócenie żywotności instalacji.

Ogólnie profile LED nawierzchniowe to popularne elementy wykończeniowe w przypadku blatów, szafek kuchennych, kinkietów elewacyjnych, ale także stopni, listew przypodłogowych. Co ważne ich montaż jest intuicyjny, nie wymaga stosowania specjalnych elektronarzędzi, wykonywania otworów spustowych, czy frezów. Budowa systemów oświetleniowych przy ich pomocy, zwiększa przyczepność taśmy, stabilizuje ją i pozwala na stworzenie oryginalnych możliwości aranżacyjnych. Do ich montażu wystarczą zwykle wkręt lub taśma dwustronna. Ważne, by wcześniej dokładnie oczyścić, odtłuścić miejsce montażu.

O co zadbać podczas montażu profili LED nawierzchniowych?

Duża różnorodność w budowie profili LED nawierzchniowych pozwala na estetyczne i trwałe połączenie elementów dekoracyjnych z taśmami diodowymi. Producenci stelaży oferują aż 8 szerokości miejsca na wklejenie taśmy LED: 10, 12, 14, 16, 20, 30, 42 lub 46 mm. 

Do prawidłowego montażu niezbędne jest skompletowanie odpowiednich do miejsca zastosowania akcesoriów, które uznani producenci zapewniają w komplecie. Mowa tu o różnego rodzaju kloszach o zróżnicowanej transparentności, kształtach, uchwytach systemowych i dedykowanych, zaślepkach, mocowaniach, zawiesiach, łącznikach kątowych.